Projekt Hockey-Sense vznikl v květnu roku 2015 jako možná alternativa pro mladé hokejisty, kteří chtějí zdokonalovat své dovednosti nad rámec běžného tréninku v klubu. Kvalitu tréninkového procesu zaručují bývalí vynikající hokejisté, kteří mohou dětem předat své bohaté zkušenosti. Mezi trenéry jsou známá hokejová jména jako Radovan Bártek, David Havíř, Jaromír Korotvička, Jan Fadrný a další.
Filozofie celého projektu je jasně patrná už z výběru názvu a loga. Jméno Hockey-Sense pochází z anglického „cit pro hokej“. „Cit pro hokej je u malých hokejistů velmi důležitý, my jej chceme u nich vypěstovat. I proto jsme zvolili tento název. Jako hlavní motiv pro logo jsme si vybrali vlka, který by měl symbolizovat vlčí smečku, která musí spolupracovat, aby přežila. I my chceme malé hokejisty vést k tomu, že mančaft musí táhnout za jeden provaz. Samozřejmě je naším cílem také vychovávat silné individuality, ale všichni se přitom musí podřídit týmu a tomu, co chceme společně dokázat. Všichni musí hrát společně – dopředu i dozadu,“ vysvětluje manažer projektu Marek Hostaša.
Společnost Hockey-Sense vznikla v Brně a proto láká mladé hokejisty především z jižní Moravy. V současné době se zaměřuje na hráče ročníků 2000-2007. Na prvních kempech se kromě brněnských hokejistů objevili také hráči Znojma, Třebíče, Vyškova, Žďáru nad Sázavou a dalších klubů. Dveře mají však pochopitelně otevřené i ostatní.
Hlavním trenérem Hockey-Sense je Radovan Bártek, bývalý obránce Komety a Ingstavu, který momentálně zároveň působí v Technice Brno jako trenér čtvrté třídy. „Na Radkovi si vážím toho, že pro úspěch týmu udělá maximum. Tím ale rozhodně nemyslím nějakým nekalým způsobem. Jde o to ty kluky motivovat, aby si po zápase mohli říct, že na ledě odevzdali všechno, co mohli. A to on umí,“ oceňuje Hostaša.
Bártek je skutečně hokejový nadšenec a velký motivátor. „Důležité je, aby kluci zápasy odmakali. Pak se může i prohrát, i když mě osobně každá porážka štve. Ale spíš mě to tak nějak pozitivně motivuje, že se snažím hledat příčiny, proč to tak bylo a co bychom mohli ještě zlepšit,“ naznačuje, že prioritou je pro něj snaha a nasazení jeho svěřenců.
Hockey-Sense se zaměřuje na perfektní zvládnutí nejzákladnějších dovedností, jako jsou bruslení, vedení kotouče, přihrávka, střela, rozvoj motorických schopností apod.
Obzvláště velký důraz klade na správnou techniku bruslení, které je alfou a omegou dnešního hokeje. „Musím přiznat, že dnes jsou na tom kluci bruslařsky v průměru o dost lépe než jsme byli v jejich věku my. Zvládnutí bruslařské techniky je nezbytné,“ doplňuje Bártek.
Nově vzniklá hokejová škola nabízí různé tréninkové možnosti, od jednodenních kempů přes třídenní až po týdenní. „Snažíme se dělat speciální tématické kempy. Když je například zaměřený na obrannou činnost, tak si přibereme další trenéry z řad obránců, u kempu se zaměřením na útočnou činnost zase přibereme víc bývalých útočníků. Máme také trenéry brankářů, kondiční trenérku a s výukou techniky bruslení nám pomáhají i bývalé špičkové krasobruslařky,“ poznamenává Bártek.
Kromě samotné přípravy na ledě se trenéři Hockey-Sense hodně věnují i suché přípravě, kde se pracuje na rozvoji motoriky, obratnosti a rychlosti. Na nich lze pracovat i zábavnou formou v podobě různých sportovních her. „Radek začal vloni dělat každý pátek navíc mimo trénink fyzickou přípravu pro dobrovolníky a už za pár týdnů bylo na těch klucích vidět, jaký udělali obrovský pokrok,“ tvrdí Hostaša.
Mladí hokejisté se během kempů dostatečně seznámí i se základy taktiky. „Rodičům se někdy nelíbí, že třeba třetinu tréninku provykládáme. Ale já si myslím, že je potřeba některé věci klukům pořádně vysvětlit, aby to dělali správně. Když něco dělají špatně, tak to přeruším a vysvětlím jim to tak, aby to pokud možno pochopili. Chyby jsou naprosto logické, ale bez jejich odstraňování se nikdo nikdy nezlepší. Lehce se věnujeme i taktice, kterou je také potřeba postupně rozvíjet už od nejmenších. Kluky vedeme ke kreativitě, aby neskončili jen u bezhlavého nahazování puků. Učíme je také základním věcem jako je důraz před oběma brankami, automatický návrat do obrany po ztrátě puku, nebo nedělat kličku před vlastním gólmanem,“ vyjmenovává Bártek hokejové základy, které svým svěřencům vštěpuje.
Přes určité nároky, které Hockey-Sense na malé hokejisty klade, si všichni trenéři uvědomují, že v tomto věku je základem, aby hokej děti bavil. „Nezapomínáme, že hokej je hlavně hra, proto je každý kemp zakončený hrou na malém prostoru. Při tréninku občas zvýším hlas, ale musím si uvědomit, že jsou to pořád děti. Někdo má větší talent, někdo menší, já oceňuji hlavně snahu. Nikdo vám nezaručí, že ti, co jsou nejlepší v žáčcích, to jednou dotáhnou třeba do extraligy. To se všechno láme až později. Pamatuji spoustu supertalentů, kteří zapadli, a naopak průměrné hráče, kteří se vypracovali. Hodně je důležité, aby ty kluky podrželi rodiče,“ dodává Bártek optimismu i těm, kteří v žákovské kategorii nevévodí týmovým statistikám.